Referat og materiale fra Make2Pack

Referatet og materialet er tilgængelig under FORUM Make2Pack.

Link til materiale: Clik her

Møde data

Dato: 04-03-2011

Kl.: 9:30 – 14:30

Sted: Arla Foods, Sønderhøj 46, 8260 Viby J

Deltagere

Deltager Firma Mail
Dennis Fibæk Hansen Velux dennis.hansen@VELUX.com
Kim Stephansen Arla Foods kim.stephansen@arlafoods.com
Mette Toftgaard Grundfos Management mtoftgaard@grundfos.com
Per Kamp Bang & Olufsen pka@bang-olufsen.dk
Lars Brix Grundfos labrix@grundfos.com
Ernst Madsen Novo Nordisk erma@novonordisk.com
Jens-Peter Adler Petersen Eltronic jpa@eltronic.dk
Arne Svendsen Arla Foods arne.svendsen@arlafoods.com
Carsten Nøkleby SESAM-World can@sesam-world.dk

Interesserede

Deltager Firma Mail
Bent Lodberg NKT flexible bent.lodberg@nktflexibles.com
Per Jensen Bisca pj@bisca.com
Lars Vilandt Arla Foods lars.vilandt@arlafoods.com
Uffe Rasmussen Danish Crown uffe@danishcrown.dk
Lars Kristensen Danisco lars.kristensen@danisco.com
Ole Christian Olsen Carlsberg Danmark ole.c.olsen@carlsberg.dk
Jens Asbjørn Pedersen FLSmidth Automation jeap@flsmidth.com
Lejf Fomsgaard Grundfos Management lfomsgaard@grundfos.com
Preben Søgaard Danfoss prebens@danfoss.com
Jan Jørgensen Coloplast dkjjg@coloplast.com
Carsten Clemensen B&R Industriautomatisering carsten.clemensen@br-automation.com
Uwe Keiter OMAC executive committeeB&R Industriautomatisering Uwe.Keiter@br-automation.com

Næste møde

Dato: 13-04-2011

Kl.: 9:00 – 15:00

Sted: Velux A/S,

Kontaktperson hos Velux: Dennis Fibæk Hansen, mobil 21723374

Dagsorden:

  1.  Analyse af marked – anvendelse af Make2Pack standarder (carsten)
  2. Hjælp til maskinbyggere – teknik (Lars & Mette)
  3. Hjælp til maskinbyggere – Forklaring (Kim & Ernst)
  4. Workshop – udarbejdelse af guidelines
  5. Næste møde
  6. Eventuelt

 

Opgaver

Opgaver Deltagere
Undersøgelse af marked – Barometer(Se figur 2 nedenfor) Carsetn Nøkleby
Oplæg Teknik – standard overblik(Se figur 1 og 3 nedenfor) Mette Toftgaard & Lars Brix
Forklaring til brugere – hjælp til maskinbyggere(Se oplæg fra Ernst præsentation og oplæg fra Charlotta Johnsson) Findes på hjemmesiden Ernst og Kim